Pronajímání nemovitosti v době koronavirové

Pronajímání nemovitosti v době koronavirové

Řada majitelů bytů určených ke krátkodobému pronájmu vypustila své nemovitosti na trh rezidenčních pronájmů. Co to znamená? 

Na trhu se rázem objevilo několik desítek i stovek bytů (podle sídel), které vytvářejí konkurenci původnímu balíku bytů pro rezidenční bydlení.

Zvýšení nabídky spolu s umírněnou poptávkou (v důsledku koronavirové situace) tlačí ceny nájemního bydlení dolů. S kolegy v kanceláři se shodujeme na průměrném poklesu rezidenčního nájemného o 15 %.

Očekávání pronajímatelů by tedy v současné době měla být střízlivější než v době hospodářského růstu. Příliš vysoké neodůvodněné požadavky na nájemné znamenají minimalizaci zájmu poptávajících a kumulaci problémových zájemců, kterým se nedaří získat pronájem za běžné nájemné.

V červenci skončí období, kdy nájemníci, kteří se v důsledku koronaviru ocitli bez příjmů, nemusejí platit nájemné. Dlužné nájemné musí nájemníci uhradit do konce roku 2020. Neplacení nájmu po dobu několika měsíců může však být pro majitele velmi nepříjemné. Mnozí splácí úvěry na pořízení nájemního či vlastního bydlení. Zda nájemník po skončení ochranné lhůty začne platit, nebo zda nájemník dlužné nájemné bude schopen či ochoten doplatit do konce roku, na to si pronajímatelé musí počkat.

Domnívám se však, že na začátku roku výrazně stoupne počet pronajímatelů, kteří budou hledat pro své byty nové nájemce.

U každého pronájmu doporučuji využít služeb profesionálního realitního makléře, který dokáže prověřit zájemce o pronájem a eliminovat tak rizika na minimum. Pronajímání nemovitostí je podnikání a profesionální přístup se vyplatí!

 

 

Petr Vaněk
Autor: Petr Vaněk

Ing. Bc. Petr Vaněk

realitní makléř

(Brno, Blansko, Boskovice, Žďár nad Sázavou a okolí)

733 679 952

 

Uvažujete o koupi, prodeji nebo pronájmu nemovitosti?

Hledáte zkušeného realitního odborníka, který vám vše vysvětlí a objektivně poradí?

Jste tu správně!

V realitním obchodě se pohybuji od roku 2010.

 

Objasním vám, co vás při prodeji nebo koupi vašeho bytu, domu či pozemku čeká.

Získám pro vás nejvyšší cenu nebo ušetřím zajímavou částku.

Podle typu nemovitosti volím vhodné nástroje pro efektivní prodej

(profesionální fotografie, homestaging, videoprohlídky, virtuální prohlídky, vizualizace, propagace na sociálních sítích,...)

Pro bližší informace mě kontaktujte na 733 679 952 nebo si v nabídce Konzultace objednejte termín své individuální on-line konzultace