Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí - zákon č. 386/2020 Sb.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí - zákon č. 386/2020 Sb.

Avizované zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se stalo skutečností. Zákon je účinný od 26.9.2020 a dopadá i retrospektivně na převody, které byly dokončeny od 1.12.2019.

Mnohá politická prohlášení ukázala, že politici nemají zcela jasno v terminologii (provedení vkladu, zápis do katastru nemovitostí, právní účinky vkladu), což mělo následně za příčinu i nejasná očekávání veřejnosti. Koho se tedy zrušení daně z nabytí nemovité věcí bude týkat? Zrušení daňové povinnosti se týká převodů, při kterých byl proveden vklad vlastnického práva od 1.prosince 2019.  Snadno se lidé mohou zorientovat podle obdrženého Vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí, ve kterém se udává mimo jiné datum provedení vkladu. Pokud je datum 1.12.2019 či pozdější, daň z nabytí nemovitých věcí není třeba dále řešit.

Pokud bylo již daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí v mezidobí podáno a daň uhrazena, je možné požádat FÚ o vrácení přeplatku daně.

Zrušení daňové povinnosti s sebou přináší i další změny, které se budou snažit výpadek na příjmové stránce státního rozpočtu snížit.

Od 1.1.2021 se mění se celková hodnota odečitatelných úroků u hypoték. Během jednoho roku si rodina mohla odečíst od daňového základu až 300.000,-Kč. V nové podobě je možné odečíst z daňového základu maximálně 150.000,-Kč/rok.

Prodlužuje se také časový test u daně z příjmů při prodeji nemovitostí z 5 na 10 let. Prodloužení se týká nemovitostí pořízených od 1.1.2021.

Snahou zákonodárců bylo oživení realitního trhu po první vlně Covid-19. Jaké budou mít realizované změny faktický dopad na realitní trh i státní pokladnu to ukáže až čas, Koupěschopnost obyvatelstva ovlivňuje i řada dalších faktorů jako jsou například strach ze ztráty zaměstnání, snižování spotřeby domácností, ochota bank půjčovat peníze, snižování zástavních hodnot nemovitostí bankami, atp.

Pokud potřebujete v oblasti nemovitostí nějakou radu, jsem tu pro Vás. 

 

 

Petr Vaněk
Autor: Petr Vaněk

Ing. Bc. Petr Vaněk

realitní makléř

(Brno, Blansko, Boskovice, Žďár nad Sázavou a okolí)

733 679 952

 

Uvažujete o koupi, prodeji nebo pronájmu nemovitosti?

Hledáte zkušeného realitního odborníka, který vám vše vysvětlí a objektivně poradí?

Jste tu správně!

V realitním obchodě se pohybuji od roku 2010.

 

Objasním vám, co vás při prodeji nebo koupi vašeho bytu, domu či pozemku čeká.

Získám pro vás nejvyšší cenu nebo ušetřím zajímavou částku.

Podle typu nemovitosti volím vhodné nástroje pro efektivní prodej

(profesionální fotografie, homestaging, videoprohlídky, virtuální prohlídky, vizualizace, propagace na sociálních sítích,...)

Pro bližší informace mě kontaktujte na 733 679 952 nebo si v nabídce Konzultace objednejte termín své individuální on-line konzultace